Budowa i programowanie mobilnej platformy pomiarowej

Łazik marsjański pojawia się tutaj celowo. Ma on być dla nas inspiracją przy budowie własnych robotów.

Po wakacyjnych przygotowaniach mamy dla Was kurs, który zawiera w sobie wszystko co jest potrzebne młodemu twórcy do zbudowania i zaprogramowania własnego, inteligentnego robota. Nauczycie się nie tylko jak go złożyć, ale również własnoręcznie okablujecie, zlutujecie, a na koniec zaprogramujecie. Nie poprzestaniecie na zapaleniu diody czy uruchomieniu silnika. Nauczycie go samodzielnie myśleć, by w przyszłości móc eksplorować nieznane.
Chcecie się przekonać z czego będzie składał się ten 30 - godzinny warsztat? Czytajcie dalej. Naprawdę warto :)

Curiosity. Wiele się o nim mówiło. Teraz będziemy się na nim wzorować


 

Z czego składają się warsztaty?

30 godzin nauki i majsterkowania

Nauka lutowania

Tajniki elektroniki

Sterowanie silnikami

Podstawy autonomii robotów

Sterowanie przez smartfona

Nauka programowania Arduino

 

Wstęp do platformy Arduino - przykłady, pierwsze programy

Czy słyszeliście kiedyś o Arduino? Jest to platforma służąca do programowania popularnych mikrokontrolerów z rodziny ATmega. A po polsku oznacza to, że mając płytkę wielkości karty kredytowej, a nawet mniejszą możecie zrobić praktycznie wszystko. Chcecie zapalić żarówkę przez telefon, założyć alarm w pokoju, zrobić sejf na kod albo monitorować stan roślin w domu lub ogrodzie? Żaden problem! Z Arduino i kilkoma czujnikami jest to jak najbardziej możliwe.

Od tego się zaczęło - Arduino UNO!


Każdy przykład w Internecie pokazujący początki programowania rozpoczyna się tak samo. Wyświetlić na ekranie napis "Witaj świecie" lub "Hello world". Odpowiednikiem tego w elektronice jest naprzemienne włączanie i wyłączanie diody LED. Tak zwany program "Blink". Prosty, ale efektowny sposób na oczarowanie magią Arduino. Poznacie tajniki programowania, dzięki którym mruganie diodą nie będzie dla Was wyzwaniem.

Cześć! Potrafię mrugać!


 

Podstawy elektroniki

Zastanawialiście się kiedyś po co jest tyle elementów na płytce w każdym urządzeniu? Co one robią? Otóż wyjaśnimy podstawy elektroniki, które pomogą Wam odpowiedzieć na część pytań. Jak dobrać odpowiedni rezystor, co to jest tranzystor i dlaczego akurat dioda działa tak jak działa.
Aby być mistrzem Arduino potrzebna jest wiedza jakie elementy połączyć na płytce stykowej i jak to zrobić. To też Wam pokażemy ;)

Jak połączyć te wszystkie elementy, by działały?Przydatne urządzenie do sprawdzenia czy wszystko działa prawidłowo - multimetr


Budowa płytki

Sama płytka Arduino UNO kryje w sobie wiele ciekawych elementów, które razem sprawiają, że wszystko działa jak należy. Jaki stabilizator napięcia wybrać? Czy wystarczy ten, który jest na płytce, jakie dobrać zasilanie do silników. Opowiemy co tworzy Arduino i na co zwracać uwagę. Mamy bowiem do dyspozycji piny cyfrowe, analogowe, wyprowadzenia, którymi możemy symulować zmienne napięcie (tzw. PWM), przerwania zewnętrzne i interfejsy komunikacyjne. Po tym kursie będzie to dla Was tak proste jak 2x2. Wyjaśnimy również po co używać multimetru.
 


 

Sterowanie silnikiem DC

Czym byłby robot bez silników? Dlatego poświęcimy również czas na wyjaśnienie jak sterować silnikami DC, czyli silnikami prądu stałego. Aby zrozumieć jak działa wysterujemy go jednym tranzystorem jednak skończymy na tak zwanym mostku H, który zrobi większość elektroniki za nas, abyśmy mogli skupić się na programowaniu. Dodatkowo wykorzystamy PWM, aby sterować prędkością pojazdu.

Różne typy silników. Między innymi DC


Poznanie gamy czujników

Ok. Mamy już podstawy programowania, elektroniki i wiemy jak sterować silnikami. Skoro ma być to platforma do zdalnych pomiarów to potrzebne są czujniki.

Tak się składa, że trochę ich jest:
 • czujnik wilgotności i temperatury;
 • czujnik temperatury korzystający z 1-wire;
 • analogowy czujnik temperatury;
 • fotorezystor - czujnik natężenia światła;
 • ultradźwiękowy czujnik odległości.

Czujnik ultradźwiękowy


 

Są one bardzo popularne w projektach i warto je znać. Każdy uczy innej rzeczy: używania przetwornika analogowo-cyfrowego, pisania własnej biblioteki, korzystania z gotowych rozwiązań i rozumienia kodu. A przy okazji pozwolą stworzyć platformę pomiarową z prawdziwego zdarzenia!

Kiedyś używane podczas choroby. Dzisiaj każdy może z nich skorzystać w robotyce


System autonomicznej jazdy

Skoro na pokładzie jest czujnik odległości to można pokusić się o zaprojektowanie algorytmu autonomicznej jazdy, np. jeżeli przeszkoda jest bliżej niż 20 centymetrów to zacznij skręcać. Dzięki temu jedyna czynność wykonywana przez operatora to obserwacja wyników.
Informację o odległości można przedstawić również w formie kolorowego światła. Wasz robot będzie posiadał diodę LED RGB, za pomocą której robot wskaże jak blisko znajduje się przeszkody, a może do czegoś innego ją wykorzystacie...

Efekt zbliżania się do przeszkody


Sterowanie robotem dzięki aplikacji na smartfona

Bluetooth 2.0 HC-06


Była mowa o czujnikach i obserwacji danych, ale jak to zrobić? Opcji jest kilka, ale bardzo wygodna to komunikacja smartfona z robotem przez Bluetooth. Nie trzeba wcale umieć programować aplikacji na Androida, aby to osiągnąć. W Internecie dostępne są darmowe programy, które służą do sterowania.
My na potrzeby naszych projektów stworzyliśmy własną, która poza sterowaniem robota pozwala obserwować wyniki oraz wysyłać komendy do naszego łazika.

 


Dowiecie się jak działa Bluetooth i dlaczego jest tak popularny w robotyce amatorskiej. Sami podłączycie i zaprogramujecie moduł do robota oraz skonfigurujecie aplikację. Przydatna umiejętność, ze względu na jej uniwersalność.

Złożenie i testy robota

Tak. Złożenie robota też jest Waszym zadaniem. Nigdy nie przeceniajcie tego etapu. Niejednemu zajęło to sporo czasu, mimo że "to tylko kilka śrubek". W trakcie złożenia będziecie musieli zamienić na chwilę śrubokręty na lutownice i przylutować przewody do silników. Nauczymy Was jak do tego podejść i robić to prawidłowo oraz na co należy uważać.

Trzecia ręka przyjacielem majsterkowicza


Co zyskujecie kończąc kurs?

Zestaw przydatnych, inżynierskich umiejętności

Potraficie programować

Certyfikat Prawdziwego Inżyniera

Wiedzę o świecie elektroniki i robotyki

Naszą pomoc w przyszłych projektach

Koszulkę Akademii Mikrobot

 

30 godzin kursu dla jednych może być dużo, dla innych mało. Pomyślcie sobie ile można przez ten czas zrobić. Autonomiczną platformę, która została zbudowana, połączona elektrycznie, zaprogramowana i połączona ze smartfonem mimo, że wcześniej nie mieliście z tym styczności. Mamy doświadczenie w budowaniu robotów i na pewno każdy wyjdzie z ogromną dawką wiedzy i doświadczenia. Pozostało ją tylko dalej rozwijać. W międzyczasie na pewno przemkną ciekawostki ze świata robotyki czy naszej pracy i być może natchniemy Was do współpracy z nami nad przyszłymi projektami. Mamy sprzęt i umiejętności, a Wy pomysły na projekty. Czemu nie połączyć tych dwóch rzeczy ;)

Gotowa platforma pomiarowa


Informacje końcowe

 • Pierwsze zajęcia są w formie otwartej. Wystarczy się zapisać i przynieść własnego laptopa;
 • na kurs może zapisać się każdy powyżej 12-13 lat;
 • zajęcia odbywają się w parach;
 • kurs jest podzielony na trzy części. Można zapisać się na wszystkie od razu lub z części na część. Po każdej części możecie zrezygnować;
 • każde zajęcia trwają około 2,5 godziny i odbywają się raz w tygodniu;
 • na zajęcia weźcie swojego laptopa. Dzięki temu postępy będziecie mieli również w domu z możliwością ćwiczeń. W razie potrzeby dostarczymy do ćwiczeń komputer.


W razie pytań piszcie lub dzwońcie:
mail: p.bacala@mikrobot.com.pl
telefon: 667 479 670

Akademia Mikrobot

NAJBLIŻSZE TERMINY KURSÓW:

Brak dostępnych terminów dla wybranego kursu!